«کشت مکانیزه» راهکار شالی‌کاران در روزهای کرونایی

عکاس (هدا کاشی پور ) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

باتوجه‌به شرایط کرونا در کشور و وخامت آن، شالی‌کاران نیز برای کشت برنج دچار مشکلاتی شدند. کشت مکانیزه از راهکارهای آن برای این معضل کشت مکانیزه برنج بوده که امسال با استقبال مواجه شده است.

در کشت مکانیزه کشاورز فقط اقدام به شخم و آماده‌سازی زمین خود می‌کند و باقی کارها شامل فرایند خرانه‌گیری، عمل‌آوری نشا و کاشت آن برعهده صاحبان بانک نشا قرار دارد که از طریق قرارداد با شالی‌کار به انجام می‌رسد.

برخلاف نشاکاری سنتی که کشاورزان مناطق مختلف مازندران معمولاً از اواخر اسفند تا اواخر فروردین سال بعد عملیات خزانه‌گیری برای عمل‌آوری نشا را انجام می‌دهند و نیاز به ۴۰ تا ۴۵ روز مراقبت و سپس انتقال به زمین اصلی برای کاشت نشا دارد، این اعمال بدون دخالت دست و با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد. در این روش برای هر هکتار دست‌کم 15 کارگر ماهر نیاز است که همه این‌ها در کشت مکانیزه با یک نفر قابل انجام است و مدت زمان را نیز به 20 تا 25 روز کاهش می‌دهد.

طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حال حاضر ۱۹۶ واحد بانک نشا در استان فعال است.

ایجاد بانک نشا و به‌کارگیری دستگاه نشاکار یکی از مهم‌ترین راهکارها برای بهبود روند تولید برنج و کاهش هزینه است.

طبق آمار تولید برنج به‌عنوان مهم‌ترین محصول استراتژیک کشور در استان مازندران از ۹۰۲ هزار و ۲۰۶ تن در سال ۹۲ به یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۷۴۲ تن در سال ۹۹ رسیده است.