مراسم گرامیداشت سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» به همت پایگاه مقاومت بسیج شهدای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، سازمان بسیج رسانه ، سازمان بسیج هنرمندان و خانه مطبوعات مازندران برگزار شد.

حجت الاسلام رضاپور فعال فرهنگی و‌مسئول انجمن اسلامی دانش آموزان مازندران:

 ولایتمداری ویژگی شاخص حاج قاسم بود

حجت‌الاسلام رضا پور بابیان اینکه ولایتمداری موجب ماندگاری حاج قاسم شد، گفت: حاج قاسم سلیبریتی نبود اما میلیون‌ها انسان از هر سلیقه‌ای آمدند و او را تکریم کرد. این هنر دین وزندگی مؤمنانه است. باید پژوهش شود که یک ژنرال نظامی چگونه محبوب دل‌ها شد.

حجت‌الاسلام «محمدعلی رضا پور» فعال فرهنگی و‌مسئول انجمن اسلامی دانش آموزان مازندران ، در مراسم گرامیداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در نمازخانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای کربلای ۵ و سیدالشهدای مقاومت سپهبد «قاسم سلیمانی» و همراهانش اظهار کرد: تشییع باشکوه و بی‎نظیر این شهدا که در تاریخ کمتر نظیر آن را سراغ داریم بیداری، آگاهی، انسجام، اتحاد و شکست‌ناپذیری ملت ایران اسلامی را تصویر کرد.

این خطیب توانمند همچنین با قدردانی از اقدام غرورانگیز دلاورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای انتقام خون سردار سپهبد شهید «سلیمانی» و دیگر هم‌رزمانش به‌ویژه ابومهدی المهندس، افزود: سیلی جانانه سپاه به آمریکا مزین به نام مبارک «قاسم سلیمانی» و با رمز «یا زهرا» بوده است.

حجت‌الاسلام رضا پور بابیان اینکه نماد، شاخص و سمبل شدن در دنیای امروز معانی مختلف دارد، افزود: امروز با یک پدیده‌ای مواجهه‌ایم به نام سلیبریتی که رسانه‌ها آن را خلق می‌کنند. نمادهای موردتوجه جامعه، معروف‌ها. معروف به معنای مشهور نه پسندیده.

وی ادامه داد: رسانه یک سری انسان را معروف می‌کند؛ انسان‌هایی که معلوم نیست از اخلاق برخوردارند یا نه. معلوم نیست دغدغه آن‌ها دغدغه مردم باشد یا نه. همانند مردم زندگی کنند یا نه. برای آن‌ها فرق نمی‌کند آن‌ها فقط آمده‌اند مشهور باشند؛ بین محبوبیت با مشهوریت تفاوت است.

حجت‌الاسلام رضا پور اذعان کرد: محبوبیت شاخص‌هایی دارد که دنیای مادی امروز آن شاخصه‌ها را نمی‌فهمد. اگر قرار بود مقاله‌ها، فیلم‌ها و سایر کارکردهای هنری، علمی و پژوهشی را به کار ببندیم که به مردم نشان بدهیم که با پدیده ایمان می‌شود در قلب‌ها قرار گرفت هیچ‌کدام به‌اندازه حاج «قاسم سلیمانی» اثرگذار نبود.

وی بابیان اینکه شهید «سلیمانی» سال‌های عمر خود را در دفاع از وطن و حرم مصروف داشته است، گفت: حاج قاسم سلیبریتی نبود؛ از هیچ مد و مدلی پیروی نمی‌کرد اما میلیون‌ها انسان از هر سلیقه‌ای آمد و او را تکریم کرد.

حجت‌الاسلام رضا پور خاطرنشان شد: هنر حاج قاسم ولایتمداری و پشتیبانی از ولی زمان بوده است که این‌چنین ماندگار شد.

حجت‌الاسلام رضا پور به تقارن ایام فاطمیه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با ایام شهادت سپهبد «سلیمانی» اشاره کرد و افزود: زینب سلیمانی دختر این شهید والامقام با حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) دردانه نبی مکرم اسلام که روزی در فراق پیامبر خاتم خطبه خواند و به جزء ام سلمه کسی موضع خودش را مشخص نکرد اصلاً قابل قیاس نیست اما مردم فرزند شهید را درخورتحسین تکریم کردند؛ رضوان خدا بر امام خمینی (رحمت‌الله علیه) که زمینه هنر انسان بودن را در فضای جامعه ایجاد کرد.

این خطیب توانمند ادامه داد: امروز صحبت از نمادهایی است که مردم با عمق جان در عرصه زندگی پذیرفتند؛ امروز نمادهای کاواره ای نمادهای مردم نیست.

وی اظهار کرد: امروز حاج «قاسم سلیمانی» جوان را در دل تهاجم فرهنگی در آغوش گرفت؛ این هنر دین وزندگی مؤمنانه است. اثر ایمان و عمل صالح حاج «قاسم سلیمانی» دنیا را تکان داد. باید پژوهش کنند که یک ژنرال نظامی چگونه محبوب دل‌ها شد. اصلاً نظام‌ها در دنیا پدیده‌های محبوب مردم نیستند اما امام خمینی (رحمت‌الله علیه) نظامی‌گری را هم محبوب جامعه کرد.

حجت‌الاسلام رضا پور بابیان اینکه حاج قاسم لبیک به خطبه فاطمیه و فدکیه است، گفت: اعتبار حاج قاسم این‌که همه اعتبار خود را خرج ولی‌فقیه کرد.

وی به گریه‌های سیاسی حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) اشاره کرد و افزود: خیلی‌ها در مراسم‌های سوگواری اهل‌بیت (علیهم‌السلام) اشک می‌ریزند اما حق ام‌ابیها را نمی‌گیرند این گریه کن بی‌خاصیت است گریه منفعلانه با گریه فعالانه فرق می‌کند. عده‌ای هم برای حفظ جمهوری اسلامی دغدغه ندارند و برای امام حسین (علیه‌السلام) گریه می‌کنند که باید گفت این قشر اصلاً هدف قیام سیدالشهدا (علیه‌السلام) را درک نکردند.

حجت‌الاسلام رضا پور بابیان اینکه قصه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) قصه حکومت اسلامی و سیاست است، اظهار کرد: عده‌ای صحبت از دین و شعائر اسلامی می‌کنند و موقع دفاع از دین و ادای حق حکومت اسلامی، لال می‌شوند.

وی با تأکید براینکه حاج «قاسم سلیمانی» هیچ‌گاه رهبری را با هیچ‌چیز معامله نمی‌کرد و معتقد بود عاقبت‌به‌خیری، ایستادن در کنار رهبری است، افزود: اینکه قصه فاطمیه امسال با دست‌های حاج قاسم شروع‌شده مراد احقاق حق ولی را یادآور شدن است.

مراسم گرامیداشت سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» از سوی پایگاه مقاومت بسیج شهدای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، سازمان بسیج رسانه استان، سازمان بسیج هنرمندان دار علویان و خانه مطبوعات مازندران برگزارشده است.