گردهمایی مدیران مدارس طرح امین و روشنای مازندران باحضور معاون حوزه علمیه کشور، نیکزاد مدیر کل آموزش وپرورش استان مازندران، شعبانی معاون پرورشی آموزش وپرورش استان در سالن الغدیر سپاه کربلا برگزار شد.

# مربیان پرورشی از بهترین مدافعان حضور مبلغان در مدارس هستند

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه دشمن به دنبال ناامیدکردن نسل جدید است، گفت: مربیان پرورشی از بهترین مدافعان حضور مبلغان در مدارس هستند.
به گزارش فارس ، حجت‌الاسلام محمدحسن نبوی در دومین نشست کمیته همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش و پرورش استان مازندران با محوریت بررسی فعالیت‌های تبلیغی مدارس مجری طرح امین و روشنا با بیان اینکه آشفتگی ظاهری دلیل تقوا نیست، اظهار کرد: مبلغان باید از نظر ظاهری مرتب و به سلامت جسم خود اهمیت بدهند تا الگوی مناسبی برای دانش‌آموزان باشند.

وی با  با بیان اینکه دشمن به دنبال ناامیدکردن نسل جدید است، گفت: دشمنان یک نقطه ضعف را هزاران بار مطرح می‌کنند و نقطه قوت را نمی‌گویند و به دنبال ناامید کردن نسل ما هستند، اگرناامیدی در نسل جدید ترویج شود،  خطرناک است.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور  با اشاره به اینکه اجرای طرح تربیتی باید در چارچوب طرح تربیتی باشد و اگر این امر محقق نشود، آن را قبول نداریم، خاطرنشان کرد: مربیان پرورشی از بهترین مدافعان حضور مبلغان در مدارس هستند و اعتقاد دارند که مبلغان تربیت دینی را در مدارس احیا می‌کنند.

وی با بیان اینکه ارتباط مبلغان با اولیا مدارس بسیار مهم است، گفت: یک مبلغ باید جلسه اولیا و مربیان را تقویت کند و مسائل تربیتی را مطرح کند و با اولیا، مربیان و مدیران ارتباط و تعامل نیک داشته باشد و وارد اختلافات و حاشیه نشود.

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: مهم‌ترین هدف مبلغان رشد دینداری در نسل جدید است و گاها این اهداف فراموش می‌شود.

نبوی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش بسیار مهم و بهره‌وری در آن بالا است، گفت: جایگاه آموزش و پرورش فوق‌العاده  و تاثیرگذری در آن زیاد است و مهم‌ترین جایی که باید سرمایه‌گذاری شود، آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه مبلغان باید برای شناخت مخاطب مطالعه کنند، افزود: باید در مورد ویژگی کودک و نوجوان مطالعه شود و نیازها را بر اساس آیات و روایات تشخیص دهند و نیازهایشان را برطرف و با ارتباط گسترده ذهن آنها را که در شبکه اجتماعی آلوده شده است را پاک کنیم.

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه پوشش مساجد در مازندران و گیلان بالا است، گفت: سرانه مسجد برای هر ۱۰ هزار نفر در یزد ۲۷ مسجد و در تهران ۲ مسجد است و تهران و البرز به ترتیب بدترین شهرها از نظر پوشش مساجد هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران نیز در این جلسه اظهار کرد: دغدغه همه خانواده‌ها تربیت است و اگر قرار باشد فرزندان آنها در سلامت باشند باید تربیت دینی شوند.

عسگری نیکزاد با بیان اینکه حوزه فعالیت بسیار گسترده‌ای در جامعه دارد، افزود: فعالیت‌های تربیتی باید بازخوردش از خانواده‌ها و دانش‌آموزان که مخاطب عمده هستند، گرفته شود و تعالیم دینی و مذهبی را شیوع دهیم تا بازخودش را از جامعه بگیریم.

وی با اشاره به اینکه بین تربیت آموزش و پرورش و رسانه‌های عمومی تفاوت وجود دارد، تصریح کرد:  شاید مبلغان ما ساعت‌ها در رسانه‌ها صحبت کنند  اما نمی‌دانند بازخوردشان در چه سطحی است، وقتی مدرسه و حوزه با هم مشارکت داشته باشند و سطح مخاطبان را درست تشخیص بدهند و نتیجه کار و اثرگذاری خود را می‌بینند.

نیکزاد با عنوان اینکه همکاری حوزه و آموزش و پرورش در سند تحول بینیادی دیده شده است، گفت: بخش اعظمی از تربیت در سند تحول بنیادین در حوزه علمیه دیده شده است و برنامه‌ای بلندمدت حیات طیبه را در دنیا و آخرت برای فرزندان خود ایجاد کنیم.

این مسوول بیان کرد: از طرح امین و روشنا بازخورد گرفته شد و با ارزیابی کارها انجام شد در صورت تعامل برنامه‌ای و اجرایی حوزه و آموزش و پرورش امیدواریم در بیش از ۵ مدرسه شکل بگیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه استقرار روحانیون در مدارس کنار مسائل مذهبی و دینی برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان امنیت روانی را بدنبال دارد، گفت: روحانیان باید در کنار مسائل دینی در علم مسائل عمومی بروز شوند چراکه تنها مرجع تربیتی و دینی نیستند و اظهار نظر در خیلی از مسائل از آنها انتطار می‌رود.

نیکزاد با تاکید بر اینکه در مدارس باید دائما از باورهای دانش آموزان مراقبت شود، افزود: امروز مطالعات دینی دانش‌آموزان کم شده و رسانه‌های عمومی مانند موبایل مشکلات زیادی را برای دانش‌آموزان ایجاد کرده است و نگرانی اولیا باید در این زمینه مرتفع شود.

وی اشاره کرد: تمامی فعالیت‌های تربیتی انجام شده در برنامه‌های ورزشی، آموزشی با پیوست فرهنگی است و اهداف آن از پیش تعیین شده است و باید دانش‌آموزان زیادی را درگیر مسائل دینی کنیم.

نیکزاد خاطرنشان کرد: بیش از ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در مسابقات نماز، عترت و قرآن شرکت کردند و تمامی دانش‌آموزان با مطالعه در این مسابقات شرکت کردند و همچنین ۶۰۰ نفر از فرهنگیان در رشته‌های قرآن، نهج البلاغه و … شرکت کردند و سهم‌بری در مسائل دینی جامعه دارند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندارن در پایان اشاره کرد: در ۴ هزار مدرسه مازندران نماز جماعت برگزار و در یک هزار مدرسه با حضور امام جماعت نماز برگزار می‌شود.