به گزارش ایسنا، دلاور حیدرپور در نشست با خبرنگاران که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در این اداره کل برگزار شد اظهار کرد: با وجود کمی بارش برف و ذخیره آن در ارتفاعات و نگرانی‌هایی در سال زراعی امسال، قریب به ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان نشاکاری شده و در برخی نقاط استان در ارتفاعات نیز کشت برنج صورت گرفته است.

وی با اشاره به این که اکنون در بسیاری از محصولات کشاورزی به ویژه گندم به خودکفایی رسیده ایم یادآور شد: اکنون در محصول شکر نیز در آستانه رسیدن به خودکفایی هستیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران از افتتاح ۵۴ پروژه در ۱۳۸ روستای استان در حوزه زیربنایی و تولیدی بخش کشاورزی همزمان با هفته جهادکشاورزی امسال در استان خبر داد و گفت: ۱۱ هزار و ۳۰۰ خانوار در روستاهای مازندران از این پروژه ها بهره‌مند می‌شوند.

وی بیان اینکه ۵۷۰۰  هکتار از اراضی کشاورزی استان به دلیل کم آبی در شرایط قرمز قرار گرفتند، افزود: از کشاورزان این مناطق خواسته شد تا نسبت به کشت جایگزین اقدام کنند؛ بیشترین نقاط درگیر تنش آبی در شهرستان میاندورود و شهرهای شرقی استان است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اهمیت ذخیره سازی آب در شرایط کم آبی یادآور شد: ذخیره سازی در آب بندها ۳۳۰میلیون متر مکعب بوده که از ذخیره سد البرز نیز بیشتر است که هم برای گردشگری و هم برای زراعت مورد استفاده قرار می گیرد.

حیدرپور آبیاری تخت فشار را راهکار مناسب برای استفاده بهینه منابع آب عنوان کرد گفت: با آبیاری تحت فشار می توان مشکل کم آبی را حل کرد.

وی  در ادامه با اشاره به روند ثبت نام در “سامانه کارا “خاطرنشان کرد:۷۵ درصد طرح ها در حوزه کشاررزی است و ۷۴۰ طرح مصوب استانی شده و ۶۸۴ طرح به واحدها معرفی شد.

این مسئول با بیان اینکه ۴۸طرح با ۶۹میلیارد ریال اعتبار تا صبح امروز پرداخت شد خاطرنشان کرد: در این راستا مشکل کشاورزی در استان حل و اشتغال پایدار در استان ایجاد می شود. در سال ۹۶  به ۲۵ بهره بردار ۴ میلیارد ۹۷۷ریال تسهیلات  پرداخت شد که  توانست به بهبود کشاورزی در استان کمک شایانی انجام دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: در سال گذشته در زمینهٔ تولید دانه‌های روغنی توفیق خوبی داشتیم و سطحی معادل ۱۸ هزار هکتار کشت شد و در سال جاری نیز ۲۸ هزار تن دانه روغنی کلزا خریداری‌ شده است و پیش‌بینی می‌شود این میزان خرید تا ۳۲ هزار تن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در کارهای زیربنایی در حوزه کشاورزی استان اقدامات خوبی صورت گرفته است، آبیاری مدرن را برای کاهش هدر رفت و تلفات آب مهم برشمرد.